Ebben a projektemben öt performansz videón keresztül foglalkoztam azzal, hogy hányféleképpen és milyen állapotokban vagyunk képesek viszonyulni saját hibáinkhoz, bűneinkhez. Meggyőződésem hogy nem csak a szent és a bűnös között, de a bűntudat és bűnbánat, valamint felismerés és beismerés között is hatalmas különbésgek vannak. Ezen különbségek határait és tulajdonságait vizsgáltam.
//
In this project, through five performance videos, I explored the many ways and emotional states in which we relate to our own faults and sins. I am convinced that not only is there a vast difference between the sacred and the sinful, but also between guilt and remorse, and between recognition and confession. I examined the boundaries and characteristics of these differences.
I. Bűntudat 
A bűntudat vádol, a bűnbánat pedig felemel
//
I. Guilt
Guilt condemns, while remorse uplifts
Ha tükörbe nézünk és önvizsgálatot tartva rádöbbenünk egy hibánkra, két lehetőségünk van. Vagy önsajnálatba és önvádlásba esünk vagy valódi beismeréssel elkezdünk dolgozni a megoldáson és elindulunk a fejlődés és a gyógyulás útján.
//
When we look in the mirror and, through self-examination, realize a fault of ours, we have two choices: we either fall into self-pity and self-blame, or we begin to genuinely acknowledge it and start working toward a solution, embarking on the path of growth and healing.
II. El kell tussolni 
Tiszta akarok lenni, de majd a víz megoldja...
//
II. Cover It Up
I want to be clean, but let the water take care of it...
Úgy hiszem, hogy képtelenek vagyunk tökéletessé válni, de ennek ellenére sem kell megelégednünk látszat megoldásokkal. Ez képmutatáshoz is vezethet. Ne csak mutassuk, hogy dolgozunk magunkon, hanem keresve a megoldást tényleg tegyünk felé lépéseket
//
I believe we are incapable of achieving perfection, but even so, we shouldn’t settle for superficial solutions. That path can lead to hypocrisy. We should not merely appear to work on ourselves, but truly take steps toward real change.
III. Mosom kezeim
Nem biztos hogy mindig helyesen cselekszem, de ez nem is az én hibám. A körülmények, meg a többiek... Én nem lehetek hibás...
//
III. I Wash My Hands
Maybe I don’t always do the right thing, but it’s not my fault.
The circumstances, the others… I can’t be the one to blame...
Ha gyakran másra hárítjuk a felelősséget, azzal könnyen csak magunk előtt toljuk a problémát. Végül pedig még nehezebbé válhat a megoldás.
//
When we frequently shift responsibility onto others, we merely push the problem further ahead of us. In the end, finding a solution becomes even more difficult.
IV. Függő állapot
Látom, hogy miben vagyok. Káros. Fájna az újra kezdés. Nehéz. Jó még nekem itt. Majd...
//
IV. Dependent State
I see what I’m in. It’s harmful. Starting over would hurt. It’s hard. But it’s still good here. Maybe later...
Csak mert valami kényelmesnek és könnyűnek érződik még nem biztos hogy jó is. Sőt, káros is lehet. A legtöbb változáshoz ki kell mozdulnunk a komfortzónánkból. Ez sokszor nehéz és fájdalmas, de a fejlődéshez elkerülhetetlen.
//
Just because something feels comfortable and easy doesn’t mean it’s good. In fact, it can be harmful. Most change requires us to leave our comfort zones. This is often hard and painful, but it is essential for growth.
V. Tovább lépés
Bajban vagyok. Egyedül nem megy. Segítesz ki lépni?
//
V. Moving On
I’m in trouble. I can’t do it alone. Will you help me step out?
A segítségkérés a fejlődés és gyógyulás akarásának legerősebb kifejeződése. Nem tudunk minden terhet egyedül elhordozni vagy letenni, de mindig megtalálható az aki segít.
//
Asking for help is the strongest expression of the desire to grow and heal. We cannot carry or put down every burden alone—but there is always someone who can help.
Made by: Takács Tamás
2022

You may also like